Pazar, 22 Eylül 2019
Anasayfa / Haberler / Türk Filmleri Bakanlık Korumasında

Türk Filmleri Bakanlık Korumasında

Kültür Bakanlığı, uygun koşullarda saklanmadığı için yok olan Türk filmlerinin korunması için yapımcı ve yönetmenlere “filmlerinizi getirin biz saklayalım” çağrısında bulundu.

Birçok filmin uygun koşullarda saklanmadığı için yok olduğunu tespit eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, geleceğe ışık tutacak filmleri gerekli teknolojiye ve fiziksel şartlara sahip bir arşivde saklayarak bir önceki kuşağın veriminin yok olup gitmesine engel olmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Sinema Genel Müdürlüğü, sağlıklı bir film arşivi oluşturabilmek için yapımcı ve yönetmenlere “filmlerinizi getirin biz saklayalım” çağrısında bulundu.

Çağrı, yapımcı ve yönetmenler tarafından olumlu karşılanırken, Sinan Çetin çağrıya ilk kulak veren yapımcı oldu. Çetin, Bakanlığın yaptığı arşiv çalışmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, elindeki filmleri Bakanlığa vereceğini bildirdi.

Ayrıca, Film Sanayi ve Tüm Sanatçıları Güçlendirme Vakfı (FİLMSAN) da, ellerindeki filmleri sinema arşivine göndermek için Bakanlığa başvuruda bulundu.

FİLMSAN, envanter çalışması yaptıktan sonra önümüzdeki günlerde elindeki filmleri Bakanlığın arşivine yollayacak.

Önceki Rolleri Uğruna Değişen Oyuncular
Sonraki Film Gerçek Oldu
Türk Tarihi ve Kültürü