Pazar, 22 Eylül 2019
Anasayfa / Mineral / Oscar Heykeli’nin Çıkış Hikayesi

Oscar Heykeli’nin Çıkış Hikayesi

Dünya sinemasında önemli bir paya sahip olan hatta merkez sayabileceğimiz Hollywood’da film sektörünün dev bir sanayi durumuna gelmesinden sonra, sinema sanatına daha ciddi bir durum kazandırmak isteyen ”Metro Goldwyn Mayer” film şirketinin en büyük hissedarı ”Louis B.Mayer” bu tasarısını yakın çevresine anlatmış ve destek görmüştür. Hollywood’un önemli sermayedarlarıyla birlikte ”The Academy of Notion Picture Arts and Sciensces” sinema sanatları ve fen kolları akademisi kısa adıyla Ampas’ı kurarak Akademi’nin başkanlığına da bizzat kendisi geçmiştir.

O ana kadar Beyaz Perde’de başarı ve takdir gören sanatçılara diploma madalya, kurdele plaket vs. dağıtılmakta ve sinema sanatçıları bu şekilde mükafatlandırılmaktaydı.

Cedric Gibbons

Akademinin kurulmasından sonra meşhur sanat direktörü Cedric Gibbons, dağıtılan çeşitli armağanların yerine, hepsini temsil edecek olan heykelcik verilmesini teklif etmiş ve kendisinin çizdiği heykelcik taslağını da akademinin idari kuruluna sunmuştu.

Gibbons’un teklifini benimseyen idare kurulu teklifi hemen yürürlüğe koyarak heykelciğin imalatına geçti. Bronzdan imal edilen ve altın kaplama olan heykelcik 2 buçuk kilo ağırlığında ve 30 cm. boyundaydı.

Önceki Dünyanın İlk Animasyon Filmi
Sonraki İlk Türk Kadın Yönetmen
Türk Tarihi ve Kültürü