Pazar, 22 Eylül 2019
Anasayfa / Mineral / İlk Türk Kadın Yönetmen

İlk Türk Kadın Yönetmen

Cahide Sonku, Bataklı Damın Kızı Aysel.

İstanbul Şehir tiyatrolarının en gözde oyuncusu. İlk kadın yıldız!

16 yaşında yıldızlaşmaya başlayan bir hayat…

Darülbedayi’ye girmiş, tiyatroya halk evlerinde başlamıştır. Yeteneği, güzelliği ve zekasıyla herkesi kendisine hayran bırakmış ve mükemmel oyunculuğu ile zamanla yükselmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin en gözde isimlerinden olmuştur. Tiyatroyla başladığı sanat hayatına 1933’ te ‘’Söz Bir Allah Bir’’ filmiyle sinemaya geçmiştir.

Yükseliş… 1934 ‘te çevrilen ‘Bataklı Damın Kızı’ Aysel’deki eşsiz oyunculuğu ile yıldızı parladı. İlerleyen yıllarda ölümsüzleşen adını verdiği Sonku Film şirketini kurdu. Akasya Palas, Şehvet Kurbanı, Yayla Kartalı, Senede Bir Gün, Fedakar Ana, Vatan ve Namık Kemal isimli filmleri yönetti.

Dönüm noktası

1954’te ‘’Beklenen Şarkı’’ filmiyle Zeki Müren’in keşfi.Filmin hasılat rekorları kırmasıyla ününe ün katan Cahide Sonku Zeki Müren’in keşfedilmesine olanak sağlayan ve ‘’sanat güneşi’’nin doğuşuna tanıklık eden ilk kişidir. Bu film hem yükselişin hem de bitişin başlangıcı oldu. Filmin çekiminden kısa bir süre sonra çıkan yangında Cahide Sonku tüm servetini kaybetti. Bu talihsiz olaydan sonra bir daha kendisine gelemedi, düzensiz bir hayat sürmeye başladı.Sahneye dönme fırsatını da iyi değerlendiremedi ve 1961’de Dormen Tiyatrosunda Taşra kızı rolünü oynarken içine düştüğü içki batağından kendisini sıyıramadı ve tiyatroyu bıraktı.

Ayağa kalkma çabaları

1962- 63 sezonunda Cahit Irgat’la Cahitler Topluluğu adında bir topluluk kurdu.. Yeniden tiyatroya döndü. Fakat bu son çırpınışları fayda vermedi. Çalışma düzenini aksatması ve içki sevdası yüzünden şehir tiyatrosundan ayrılmak zorunda bırakıldı.

Cahide Sonku’ya 1979 yılında Yazarlar Derneği Hizmet Ödülü verildi.

Yalnız bir ölüm…1981’de olağanüstü şöhret, kötü geçen 2 evlilik, göremediği kızı ile gitgide kendisine daha da ağır gelen hayata Beyoğlu’nun arka sokaklarından birinde içki şişeleri arasında gözlerini yumdu.

Önceki Oscar Heykeli’nin Çıkış Hikayesi
Sonraki Filmlerden Öğrendiklerimiz
Türk Tarihi ve Kültürü