Pazar, 22 Eylül 2019
Anasayfa / Mineral / Günahlar Şehri Hollywood ve Sansür

Günahlar Şehri Hollywood ve Sansür

1920’lerin sonlarında Hollywood günahlar şehri olarak biliniyordu. Seks ve uyuşturucu madde skandalları sinema camiasının ulusun yüksek ahlaki değerlerini paylaşmadığı izlenimini uyandırdı.

Fahişelik, eşcinsellik ve şiddet içeren suç konularını işleyen filmler klise önderlerini öfkelendirdi. Resmi sansürden korkan stüdyolar ahlaki ölçütler belirlemek üzere Will. H. Hays başkanlığında bir büro kurdu.

Hays 1930’da çıplaklık, ırklararası ilişki, uyuşturucu kullanımı ve dinle alay edilmesi gibi konuları içeren bir ‘yapılmayacaklar ve dikkat edilecekler ‘ listesi çıkardı. Hays yasası 1934 senesine kadar pek umursanmasa da sonraki 30 yıl boyunca Hollywood ahlakının sınırlarını çizdi.

Sinemacılar Somelike it Hot ve Psycho gibi filmleri resmi onay almadan gösterime sokarak bu kurallardan zaman zaman da olsa kaçabilmeyi becerdi. 1966’da yönetim kurulu başkanı JackValantine eski sistemi sınıflayarak değiştirdi.

The Outlaw

Howard Hughes / The Outlaw
(1943) Başrol: Büyük göğüsleri yüzünden filmde Russell’ı oynatan Hughes filmi sahip olduğu güzelliklerin iyice sergileneceği şekilde yöneterek sansüre meydan okudu. Sansür yetkilileri kesinti yapmasını talep edince medya kampanyası başlatarak dava açtı. Davayı kaybetti ama medyada yayımlanan haberler Hays yasalarına karşı görüşlerin oluşmasına neden oldu.

Maryland sansür Kurulu filmleri denetliyordu. Hays yasasından önce her film sayısız yerel sansür kurulu ve mutlak güce sahip Katolik Ahlak Cemiyeti tarafından denetleniyordu. Hollywood, yasayı bütün grupları memnun edecek kadar sert yaptı. 1952 ve 1958 yıllarında ABD yüksek mahkemesi Hays yasasını yasa dışı kıldı. Kurallar sansür yetkisini kaybetti.

I am no Angel

Wasley Ruggles / I am no Angel
(1933) Başrol: Mae West O yıllarda Mae West büyük bir gişe kozuydu.Ve başarısını büyük oranda sansürcülüğe borçluydu. Oynadığı Brodway gösterisi Seks, polis tarafından basılıp hapse girince üne kovuştu. bu şöhret ona Hollywood’un kapıları açtı. Gişesi yüksek filmlerde oynayarak başarıyı elde etti.

Önceki Gerçek Shrek’in Hikayesi
Sonraki Batman V Superman – Adaletin Şafağı Türkçe Altyazılı Fragman
Türk Tarihi ve Kültürü