Pazar, 22 Eylül 2019
Anasayfa / Mineral / Gerçek Shrek’in Hikayesi

Gerçek Shrek’in Hikayesi

Akromegalo, Yunanca akros (yüksek) ve megalos (büyük) kelimelerinin birleştirilmesiyle adlandırılan bir hastalık. Büyüme hormonunun fazla salgılanması nedeniyle kişinin fazla irileşmesini ifade ediyor.

Biz buna ”Dev Hastalığı” diyebiliriz. Maurice Tillet Akromegalo hastası bir güreşçi.1903 yılında Rusya’da doğmuş ancak aslen Fransız. İki defa Dünya Ağır siklet Şampiyonu olmuş ve zamanında alanının en çok izlenen sporcusuymuş. ”The French Angel ” olarak tanınan güreşçi bu lakabı küçük bir çocukken yüzünün melek gibi olmasından alıyormuş.

Maurice Tillet

Gençlik yaşlarında hastalığı nedeniyle elleri, ayakları ve kafası normalden fazla büyümeye başlamış. Hastalığının yaşamı üzerinde pek çok etkisinin olması kaçınılmaz olsa da bir sporcu için gurur verici bir başka lakabı almasına engel olmamış:”Durdurulamaz”.

Görünümü nedeniyle rencide edilen Tillet Amerika ya yerleşmiş ve Fransız Meleği (The Rench Angel) ünvanı ile profesyonel güreşçi olmuş.

Maurice Tillet

Güreş şampiyonu Booby Managoff tarafından Tillet ‘in 3 adet plastik yüz maskesi yapılmış, Maskelerden biri Milo Steinborn ‘a verilmiş, bu maske sonradan York Barbell Museum ‘a bağışlanmış. İkinci maske Patrick Kelly ‘ye verilmiş ve yıllarca ofis masasında kalmış. Üçüncü maske Lowa ‘daki Uluslar Arası Güreş Müzesi ‘ne (International Wrestling Museum) bağışlanmış. Tillet ‘in, 1950 ‘de Louis Linck tarafından yapılmış küçük bir büstü Chicago ‘daki Museum of Surgical Science (Cerrahi Bilimler Müzesi)’nde sergilenmekteymiş.

İngilizce Wiki ye göre; Maurice Tillet 1903 te Fransa da doğmuş. 14 dil konuşabilecek kadar zeki bir insanmış. Daha sonraki dönemde Tillet, iş adamı Patrick Kelly ‘nin de içinde bulunduğu pek çok insanın dostane yaklaşımlarına rağmen inzivaya çekilmiş.

Maurice Tillet

Ayrıca iyi bir şairmiş. 20’li yaşlarda geçirdiği, nadir görülen bir hastalık nedeniyle kemik yapısı kontrolsüzce büyümüş ve görünüşünde ciddi değişiklikler olmuş.

Kariyerindeki en büyük olay 1944’te AWAW(American Wrestling Association World) şampiyonu Steve Caset (Crusher) i yenmesi olmuş.

Tillet 1954’te kalp krizinden ölmüş.

Tillet’in ölümünden yaklaşık elli sene sonra hayatımıza en az onun kadar inanılmaz olan biri daha girdi. Animasyon bir film olması itibariyle çocuklar tarafından epey ilgi görmesinin yanı sıra sinema çevreleri tarafından barındırdığı yaratıcılık ve çekim kalitesiyle senenin en dikkat çeken filmlerinden olmayı başardı.

Maurice Tillet

Ayrıca film animasyon dalının açılmasıyla birlikte bu dalda Oscar kazanan ilk film oldu. Çevresindekilerin görünüşü nedeniyle korktuğu yeşil dev Shrek ünlü güreşçi Maurice Tillet’in adeta bilgisayarda çizilmiş bir versiyonu gibi gözüküyor.

Her ne kadar Shrek bir masal uyarlaması olsa da görünüş olarak benzemelerinin yanı sıra tüm zorluklara rağmen her iki karakterin de başardıklarını düşününce Tillet’in Shrek için ilham kaynağı olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz.

Önceki Heisenberg Geri Dönüyor!
Sonraki Günahlar Şehri Hollywood ve Sansür
Türk Tarihi ve Kültürü