Pazar, 22 Eylül 2019
Anasayfa / Mineral / Gerçek Hayattan İlham Alan Çizgi Karakterler

Gerçek Hayattan İlham Alan Çizgi Karakterler

Alaaddin, Shrek, Cruella.. Animasyon dünyasından tanıdığımız karakterlerin gerçek hayatta da var olduğunu biliyor muydunuz?

Alaaddin - Tom Cruise

Alaaddin – Tom Cruise
Alaaddin (1992)’in yaratıcıları, karakteri geliştirirken Tom Cruise’un ve aynı zamanda Michael J. Fox’un da görünümlerinden yararlandıklarını söylüyorlar. Alaaddin’in giydiği şalvarın ilham kaynağıysa, o meşhur şarkısı ve pantolonuyla “yengeç” dansı yapan rap şarkıcısı MC Hammer’dan başkası değil!

 

Shrek - Maurice Tillet

Shrek – Maurice Tillet
Fotoğrafta gördüğünüz kişi, profesyonel rugby oyuncusu ve güreşçi olarak tanınan Maurice Tillet. Tillet, nadir rastlanan ve kemik gelişimine zarar veren akromegali hastalığıyla geçirdiği değişimle, Dreamworks’ün hafızalarımıza kazınan çirkin ve sevimli dev Shrek (2001)’e hayat vermiştir.

 

Ursula - Glenn Milstead

Ursula – Glenn Milstead
Küçük Deniz Kızı (1990)’nın muazzam kötü karakteri Ursula’nın ilham kaynağı, şov dünyasının efsaneleşmiş Drag Queen’i Glen “Divine” Milstead. Dikkatle izlediğinizde Divine’ın hareketlerini ve dans figürlerini fark etmeniz mümkün!

 

Alice - Kathryn Beaumont

Alice – Kathryn Beaumont
Kathryn Beaumont, kısacık kariyerinde, Alice Harikalar Diyarında (1951)’nın ana karakteri Alice’e olduğu kadar, Peter Pan (1953)’de Wendy karakterine de sesiyle hayat vermiştir.

 

Ariel - Alyssa Milano

Ariel – Alyssa Milano
Küçük Deniz Kızı (1990)’nın hayalperest kızı Ariel, Patron Kim? dizisinde Alyssa Milano’nun canlandırdığı Samantha Micelli’nin ve Ron Howard’ın Splash (1984) filminde gördüğümüz Daryl Hannah’nın fiziksel özelliklerinin bir karışımı.

 

Timsah Louis - Louis Armstrong

Timsah Louis – Louis Armstrong
Ünlü caz trompetçisi Louis Armstrong, Disney tarafından yine trompetçi olarak fakat bir kedide varolacakken son anda proje geri çekilmiştir. Ancak Prenses ve Kurbağa (2009)’daki trompet çalan Timsah Louis karakteri sayesinde sanatçıya ve trompetine saygı duruşunda bulunulmuştur.

 

Akbabalar - The Beatles

Akbabalar – The Beatles
Orman Çocuk (1967)’taki dört akbabanın, efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’ın üyelerine birebir benzetilerek filmde onlara ait bir şarkı söylemesi planlanmıştır. Fakat grup üyelerinden John Lennon, teklifi duyar duymaz şarkı projesini reddedince, The Beatles’tan vazgeçilmiş ve akbabalar grubun yerine bir caz dörtlüsü oluşturmuştur.

 

Üvey Anne - Eleanor Audley

Üvey Anne – Eleanor Audley
Amerikalı aktris Eleanor Audley yüz ifadesiyle ve sesiyle Kül Kedisi (1950)’ndeki Cinderella’nn kötü kalpli üvey annesine hayat vermekle kalmamış aynı zamanda Uyuyan Güzel (1959)’deki cadıyı canlandırmıştır.

 

Pamuk Prenses - Margaret Champion

Pamuk Prenses – Margaret Champion
Amerikalı aktris ve dansçı Margaret Champion, Disney karakterlerinden Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (1937)’den Pamuk Prenses, Pinokyo (1940)’dan tanıdığımız Mavi Peri, Robin Hood (1973)’dan Marienne ve Fantasia (1940)’daki hipopotamda, görünüşüyle ya da dansıyla bir şekilde vücut bulmuştur.

 

Şapkacı - Ed Wynn

Şapkacı – Ed Wynn
Amerikalı aktör Ed Wynn’in hınzır ifadesi, Alice Harikalar Diyarında(1951) adlı çizgi animasyondaki çılgın Şapkacı karakterine mükemmel bir şekilde oturmuştur. Ed Wynn, aynı zamanda Marry Poppins (1964)’te yüzümüzü güldüren Albert Amca rolüyle de tanınmıştır.

 

Captain Hook - Hans Conried

Captain Hook – Hans Conried
Peter Pan (1953)’in kötü adamı Captain Hook’u kim unutabilir ki? Amerika’da yardımcı oyuncu olarak kariyer yapmış olan Hans Conried, Captain Hook’u seslendirirkenki performansıyla hafızalarda yer etmiştir.

 

Cruella - Tallulah Bankhead

Cruella – Tallulah Bankhead
Gerilim sinemasının en önemli ustalarından Alfred Hitchcock’un Lifeboat (1943) adlı filminde, gazeteci Connie Porter rolünde gördüğümüz Tallulah Bankhead, kısmen de olsa Disney klasiklerinden 101 Dalmaçyalı (1961)’nın kötü karakteri Cruella’ya ilham vermiştir.

 

Edna Mode - Linda Hunt

Edna Mode – Linda Hunt
İnanılmaz Aile (2004)’nin moda tasarımcısı karakterlerinden Edna Mode’un görünüş itibariyle kime benzediğini tahmin etmek çok da zor değil. Adeta, NCIS: L.A diziisinden tanıdığımız Linda Hunt’ın üç boyutlu animasyon hali! Bu arada filmin yönetmeni Brad Bird’ün aynı zamanda Edna Mode’u seslendirdiğini de ekleyelim.

 

Dr. Facilier - Michael Jackson

Dr. Facilier – Michael Jackson
Prenses ve Kurbağa (2009)’nın kötü karakteri Dr. Facilier’e hareketleriyle hayat veren Bruce W. Smith, yaptığı figürlerle pop müziğin efsaneleşmiş ismi Michael Jackson’dan ilham aldığını açıklamıştır. Smith, aynı zamanda Dr. Facilier’i Captain Hook (Peter Pan, 1953) ile Cruella’nın (101 Dalmaçyalı, 1961) oğlu olarak tanımlamıştır.

 

Prenses Jasmine - Jennifer Connelly

Prenses Jasmine – Jennifer Connelly
Prenses Jasmine’in yaratıcıları, Alaaddin((1992)’in yapıldığı dönemlerde kariyer basamaklarını yeni tırmanmaya başlayan Jennifer Connelly’i model olarak almışlardır.

 

Jessica Rabbit - Veronica Lake

Jessica Rabbit – Veronica Lake
Who Framed Roger Rabbit (1988) filminde sahneye gelişini kim unutabilir ki Jessica’nın? Veronica Lake’den de esintiler içeren Jessica’yı görünce, o efsanevi “eldivenli” dansıyla Gilda (1946) gözümüzün önüne gelmiyor mu?

 

Victor Van Dort - Johnny Depp

Victor Van Dort – Johnny Depp
Tim Burton’ın en sevdiği aktör Johnny Depp ile dördüncü çalışması olan Ölü Gelin (2004) aynı zamanda yakışıklı aktörün ilk seslendirme deneyimi olması özelliği taşıyor. Karakterinin Hayalet Süvari (1999)’dekine benzer yönleri olduğunu söylemek mümkün.

 

Peter Pan - Bobby Driscoll

Peter Pan – Bobby Driscoll
Treasure Island, So Dear To My Heart(1949), Song of the South (1946) gibi önemli yapımlarından sayılan filmlerde gördüğümüz Bobby Driscoll gülüşüyle Peter Pan’e hayat vermiştir.

 

Pocahontas - Irene Bedard

Pocahontas – Irene Bedard
Pocahontas (1995)’ın baş karakterine ilham veren Alaskalı aktris Irene Bedard, daha sonra da Terrence Malick’in Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi (2005) filminde bu kez Pocahontas’ın annesini canlandırmıştır.

Önceki Filmlerden Öğrendiklerimiz
Sonraki Sinemanın Doğuşu
Türk Tarihi ve Kültürü